O rasach

MAINE COON !

Wygląd

Maine Coon to kot półdługowłosy średniego typu orientalnego. Średni ciężar dorosłego samca to 6 do 9 kilogramów, a samicy 3 do 5 kilogramów. Ciężar kotów Maine Coon sięga jednak często 11 kilogramów i więcej, a ich długość 1 metra. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw – podszerstka i włosów okrywowych. Ze względu na swoją budowę jest wodoodporna. Futro jest bardzo obfite na brzuchu i pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę. U kotów tych dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, jednak najbardziej rozpowszechnione jest brązowe umaszczenie typu tabby.

Charakter

Jest zrównoważony, towarzyski, o dobrym charakterze, nie jest głośny, ale bardzo charakterystycznie miauczy: wydaje serię dźwięków podobnych do treli. Umiarkowanie aktywny, lecz bardzo silnie reagujący, interesuje się wszystkim, co się wokół niego dzieje.

Ma temperament niezależny, kiedy np. odpoczywa, nie szuka kontaktu fizycznego z innymi kotami w domu, lecz wybiera sobie jakieś miejsce wysoko, by móc kontrolować terytorium. Co do zabawy, woli bawić się sam i nie znosi obecności obcych, zwłaszcza jeśli są liczni i hałaśliwi.

Niektóre osobniki są bardziej nieśmiałe, może ma to związek z ubarwieniem. Koty brown, a także kocięta są bardziej czułe i ufne. Mimo groźnego wyglądu, bo jest ogromny, nie jest wcale agresywny i nadaje się do życia z innymi zwierzętami, nawet jeśli nie zawsze lubi obecność psa w domu, którego stara się unikać.

Historia

Przodkowie rasy zostali sprowadzeni z Europy do Ameryki Północnej przez pierwszych osadników w XVI i XVII wieku. Europejskie koty przystosowały się do surowych zim w Nowej Anglii i poprzez naturalną selekcję rozwinęła się rasa dużych, dobrze zbudowanych kotów z grubym, wodoodpornym futrem.

O powstaniu rasy opowiadają także liczne legendy. Według jednej z nich, przodkami Maine Coon była dzika kotka ze stanu Maine i szop, co miałoby tłumaczyć charakterystyczny wygląd kotów – puszysty ogon i najbardziej popularne umaszczenie.

Od roku 2009 hodowla jest zarejestrowana w ICF. Kocięta urodzone w naszej hodowli posiadają rodowody ICF /Międzynarodowe Towarzystwo Miłośników Kotów Internacional Cat Fanciers/. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy kochają koty i pragną razem z nami dzielić tę pasję.

BRYTYJSKI KRÓTKOWŁOSY !

Wygląd

Kot brytyjski krótkowłosy charakteryzuje się krótką, gęstą i miękką sierścią. Wzorzec rasy dopuszcza różne umaszczenie. Zanotowano około 150 odmianach barwnych, od jednokolorowych (niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy i biały) po dwubarwne, a także (tylko u kotek) trójbarwne. Waży od 4 do 9 kg i jest zarazem największym kotem krótkowłosym. Nogi krótkie lub średniej długości, przez co kot sprawia wrażenie grubego. Na krótkiej szyi duża głowa z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą. Uszy szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach. Oczy duże, pomarańczowe, niebieskie, złociste, zielone, turkusowe.

Charakter

Jest to łagodny, zrównoważony i towarzyski kot. Zaskakująco cichy. Akceptuje bez problemu przebywające razem z nim w domu koty. Przywiązuje się do właściciela. Potrafi podążać za nim przez cały dzień, cierpliwie czekając, aż zostanie mu udzielona uwaga. Najlepiej się czuje w ciszy i spokoju, patrząc w okno, obserwując rodzinę w której żyje oraz wylegując się w promieniach słonecznych.

Historia

Według legendy rasa ta wywodzi się od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie, wykorzystujące je do walki ze szczurami. Legendy tej nie da się jednak udowodnić. Faktem jest że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. Na skutek II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone. W latach 50. XX wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili cechy rasy.